Ana Menü
Anketler
Sitemize Nerden Ulaştınız?
 
Giriş Formu

Et Kemik Unu

ET KEMİK UNU HAKKINDA GENEL BİLGİ

 Et kemik unu kanatlı yem rasyonlarının temel ana maddelerinden biridir. Bilindiği üzere et kemik ununda kalsiyum, fosfor protein zenginliği mevcuttur.

            Proteinler 20 çeşit amino asitten oluşmaktadır. Bu amino asitler kasların, dokuların ve organların oluşması idame edilmesi ve onarılması için gereklidir. Bitkisel kökenli mısır, arpa, buğday sorgun vb. ürünler sınırlı düzeyde protein içerirken, et – kemik unu, balık unu gibi hayvansal kökenli ürünler yüksek düzeyde protein içerir.

             Kanatlılar, 22’ye kadar çıkan sayıda amino asidi kullanıp farklı proteinler oluşturabilirler.  Bu amino asitlerin 12 si esansiyeldir. Diğer bir deyimle kanatlı bunları kendi bünyesinde oluşturabilir. Geri kalan amino asitlerin ise mutlaka rasyon ile alınması gerekir. Ayrıca hayvansal protein kaynakları esansiyel amino asitler bakımından bitkisel protein kaynaklarına göre daha zengindir. Bu neden le özellikle kanatlı hayvanlar ile tek mideli hayvanların esansiyel amino asitlerin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla rasyonlara hayvansal protein kaynaklarının katılması çoğu zaman zorunlu olmaktadır. 

YUMURTACI TAVUKLARIN BESLENMESİNDE KULLANIMI

             Et – Kemik unu kanatlı rasyonlarının kalsiyıum, fosfor ve gerekli amino asitler için değerli bir kaynaktır. Ayrıca et – kemik unu lysine açısından da mükemmel bir kaynaktır.

            Bilim adamlarının yumurtacı tavuklar üzerinde yapmış olduğu çalışmalarda karma yemin kemik unu düzeyinin % 5 civarına çıkarıldığı zaman yumurta kabuk kalınlığının önemli düzeyde arttığı gözlemlenmiştir. Araştırmacılar Kalsiyum ve fosfor kaynağının  hem yumurta ağırlığı hem de kabuk kalınlığı üzerine etkili olduğunu ve inorganik kalsiyum – fosfat kaynaklarının yumurta tavuklarında yumurtlama performansını ve yemden yararlanmayı yeteri kadar desteklemesine rağmen inorganik kalsiyum ve fosforun maksimum yumurta kabuk gelişimini beslemesi bakımından kemik unundan sağlanan sağlanan kalsiyum – fosfor kadar etkili olmadığını belirtmektedir.

            Yumurtacı tavuklarında rasyonlarında Et kemik unu %3 - % 7 düzeyinde kullanılabilmektedir. 

ETLİK PİLİÇLERİN BESLENMESİNDE KULLANIMI 

            Etlik piliçlerin beslenmesinde et kemik ununun kullanımı yumurtacı tavuklarda olduğu gibi kalsiyum, fosfor, gerekli amino asit miktarları açısından önemli bir yere sahiptir. Mısır ve soya küspesine dayalı etlik piliç rasyonlarına katılan % 10 civarında et kemik ununun besi performansı bakımından et – kemik unu içermeyen rasyonlarda eşdeğer sonuçlar verdiği bildirilmiştir.

            Gen civciv rasyonlarında pratik ikame düzeylerinde (% 5-% 10) kullanımı yem/canlı ağırlık artışı oranında herhangi bir olumsuz etki yaratmaksızın ağırlık artışını geliştirmiştir.

Et – kemik unu, etlik piliç rasyonlarında %5-%7 civarında kullanılmakta ve yem maliyetlerinde kayda değer düzeyde (yaklaşık % 4 - % 5) ekonomi sağlamaktadır.

 

 
ARI GRUPZiyaretçi Sayacı
mod_vvisit_counterBu Gün61
mod_vvisit_counterDün61
mod_vvisit_counterBu Hafta203
mod_vvisit_counterGeçen Hfta1582
mod_vvisit_counterBu Ay2332
mod_vvisit_counterGeçen Ay3241
mod_vvisit_counterToplam312989

Bu Gün: 15 - Ağustos - 2018